Szukaj na blogu

Jak kształtować dobre nawyki żywieniowe u dzieci?

Jak kształtować dobre nawyki żywieniowe u dzieci?

- Kategorie Artykuły

* Co to są złe nawyki żywieniowe u dzieci i jakie są najczęstsze? Jak ich unikać?
* Dlaczego warto zadbać o prawidłowe nawyki żywieniowe u dzieci?
* Co pomoże nam w wypracowaniu dobrych nawyków żywieniowych u dzieci?

Jakie złe nawyki żywieniowe u dzieci są najczęstsze?

Nie ma „jedynej słusznej diety” dla dzieci – tak samo jak nie każde odstępstwo od zdrowej diety jest powodem do wyrzutów sumienia. Są jednak pewne błędy w żywieniu dzieci, które można uznać za najczęstsze i których warto unikać:

1. Zbyt duża ilość słodyczy i przekąsek - nadmiar cukru w diecie może prowadzić do nadwagi, otyłości (nie tylko w przyszłości, ale również w dzieciństwie) oraz problemów zdrowotnych. Ważne jest ograniczenie spożycia słodyczy i napojów słodzonych.

Pamiętajmy i uczmy dzieci, że nie tylko batonik czy czekolada to słodycz – sporo cukru zawierają również słodkie napoje, owocowe jogurty, płatki śniadaniowe, itp. Jeśli zsumujemy „słodkie” jedzenie z całego dnia często okazuje się, że dziecko je tych słodkości o wiele za dużo. Warto zamienić część słodkich pozycji na inne smaki.

I pamiętajmy – nawet zdrowe słodycze i przekąski należy spożywać w umiarze i uwzględniając inne słodkie dania jakie zjada dziecko. Batonik naturalny czy przekąska owocowa, które są bez dodatku cukru też zawierają pewnie sporo naturalnych cukrów z owoców, które mają w składzie.

Polecamy artykuł -> UKRYTY CUKIER

Tak samo ma się sprawa z przekąskami – nasz organizm powinien mieć przerwy w jedzeniu. Ciągłe podjadanie między posiłkami sprawia, że pojawiają się zaburzenia trawienia a dodatkowo przyzwyczajamy organizm do nadmiernej ilości jedzenia.

2. Brak różnorodności w diecie: monotonne menu może prowadzić do niedoborów składników odżywczych. Zachęcajmy dzieci do jedzenia różnorodnych owoców, warzyw, białka, pełnoziarnistych produktów zbożowych i zdrowych tłuszczów. Zadbajmy również o to aby dziecko jadło potrawy o różnych smakach – nie tylko słodkie.

3. Nadmiar fast foodów i potraw przetworzonych: nadmiar gotowych potraw, fast foodów i posiłków na wynos jest często obciążony nadmiernymi kaloriami, tłuszczem nasyconym i solą. Zamiast tego wybierajmy domowe posiłki, które są zazwyczaj zdrowsze i bardziej odżywcze.

4. Za duże porcje: nadmiar jedzenia może prowadzić do nadwagi i otyłości. Nauczmy dzieci kontrolować wielkość porcji i słuchać swoich sygnałów głodu i sytości.

5. Niedostateczna konsumpcja wody: woda jest niezbędna dla zdrowia dzieci, a napoje, takie jak napoje gazowane, soki i napoje energetyzujące, zawierają sporo cukru i kalorii (niektóre napoje mają nawet 2 łyżeczki cukru na 100ml (!) czyli szklanka napoju może mieć ich aż 5). Zachęcajmy dzieci do picia wody jako głównego źródła nawodnienia.

6. Nie opuszczanie głównych posiłków: starajmy się aby dzieci miały stałe posiłki, które będą zróżnicowane i dostarczą niezbędnych składników odżywczych.

7. Używanie jedzenia jako nagrody lub kary: unikajmy nagradzania lub karania dzieci jedzeniem - może to prowadzić do niezdrowych nawyków żywieniowych i problemów związanych z emocjonalnym jedzeniem.

8. Nieprawidłowe podejście do diety i wagi: unikajmy krytyki wyglądu lub stosowania ograniczających diet dla dzieci. Wprowadzajmy zdrowe nawyki żywieniowe w sposób pozytywny i wspierający.

Dlaczego warto zadbać o dobre nawyki żywieniowe u dzieci?

Prawidłowe nawyki żywieniowe u dzieci są kluczowe dla ich obecnego i przyszłego zdrowia i dobrego samopoczucia. To tak często powtarzany fakt, że wiele osób zapomina o tym jakie to ważne. Jeśli już w dzieciństwie nauczymy dzieci unikać błędów i niezdrowego podejścia do jedzenia, jest duża szansa na to, że zaprocentują one w przyszłości.

Oczywiście korzyści z takiej edukacji od najmłodszych lat przynoszą korzyści również wcześniej – w postaci prawidłowego rozwoju, prawidłowej wagi ciała, lepszej koncentracji, lepszej odporności, prawidłowego podejścia do jedzenia. Pamiętajmy, że niekorzystne efekty złej diety nie są natychmiastowe, dlatego wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że to co jedzą nasze dzieci ma wpływ na to jak funkcjonuje ich organizm teraz ale i w przyszłości.

Czy zdrowe słodycze i przekąski
można jeść bez ograniczeń?


Kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych u dzieci wymaga czasu, cierpliwości i konsekwencji. Ważne jest, abyśmy całą rodziną promowali zdrowe nawyki żywieniowe w sposób pozytywny i przyjazny dla dziecka, co przyczyni się do utrwalenia tych nawyków na dłuższą metę.

Co pomoże nam w wypracowaniu dobrych nawyków żywieniowych u dzieci?

Prawidłowe nawyki żywieniowe u dzieci można i należy wprowadzać od najmłodszych lat – podajemy kilka podpowiedzi i strategii, które mogą pomóc w tym zadaniu:

1. Bądźmy dobrym przykładem: dzieci najczęściej naśladują zachowania swoich opiekunów, więc ważne jest, aby cała rodzina prowadziła zdrowy tryb życia i wybierała zdrowe jedzenie. Starajmy się wszyscy spożywać różnorodne i zrównoważone posiłki oraz unikajmy częstego sięgania po przetworzone produkty. Jeśli sami jemy mało owoców i warzyw, trudno aby dziecko nauczyło się, że to ważny element diety.

2. Wprowadźmy zdrowe nawyki od najmłodszych lat: im wcześniej zaczniemy kształtować nawyki żywieniowe u dzieci, tym lepiej. Zachęcajmy do jedzenia różnorodnych owoców, warzyw, pełnoziarnistych produktów zbożowych i białka. Nie dawajmy niemowlętom i małym dzieciom słodkich napojów do picia ani nie doprawiajmy ich posiłków nadmierną ilością soli i cukru, bo takie przyzwyczajenie trudniej później wyeliminować.

Jeśli zauważymy, że starsze dziecko nabrało nieprawidłowych nawyków, również starajmy się stopniowo wprowadzać do jego diety zmiany. Na każdym etapie warto zadbać o zdrowsze żywienie.

Polecamy artykuł ->
Zdrowe przekąski do pudełka śniadaniowego


3. Włączajmy dzieci do przygotowywania posiłków: pozwólmy dzieciom uczestniczyć w przygotowywaniu posiłków, od wyboru składników do gotowania. Jeśli na stole jest wybór różnych potraw, może to może sprawić, że będą bardziej chętne do próbowania różnych produktów i zwiększy ich zainteresowanie zdrowym jedzeniem.

4. Bądźmy konsekwentni: wprowadzając zmiany w nawykach żywieniowych dzieci, bądźmy konsekwentni - niech zasady dotyczące zdrowego jedzenia obowiązują całą rodzinę, a nie tylko jedno dziecko.

5. Unikajmy stosowania jedzenia jako nagrody lub kary: unikajmy nagradzania dzieci jedzeniem lub karaniem ich za niejedzenie. To może negatywnie wpłynąć na ich relację z jedzeniem i prowadzić do niezdrowych nawyków żywieniowych.

6. Sprawmy, że posiłki będą atrakcyjne i kolorowe: zróbmy z jedzenia przyjemność! Sposób podania i przygotowania posiłków ma znaczenie, a może nawet dzieci włączą się w wymyślanie własnych przepisów.

7. Rozmawiajmy o zdrowym jedzeniu: dzieci często są ciekawe świata i chętnie uczą się nowych rzeczy. Porozmawiajmy z nimi o wartościach odżywczych różnych produktów, o tym, dlaczego zdrowe jedzenie jest ważne dla ich ciała i jakie korzyści przynosi. Wytłumaczmy, że co to jest ukryty cukier i dlaczego zjedzenie tylko słodkiego jedzenia to zły nawyk. Tłumaczmy, że różnorodne jedzenie dostarczy nam większej ilości wartościowych składników odżywczych.

8. Uczmy dzieci o podejmowaniu świadomych wyborów: nauczmy dzieci, jak czytać etykiety produktów spożywczych i jak podejmować świadome decyzje dotyczące tego, co jedzą. Pomóżmy im zrozumieć, jakie są różnice między zdrowymi a niezdrowymi produktami.

Dlaczego warto czytać etykiety?

9. Pozwólmy na od czasu do czasu małe "grzeszki": wprowadzenie elastyczności w diecie dzieci może pomóc im w nauce umiaru i równowagi. Ograniczajmy niezdrowe produkty, wybierajmy te z dobrym składem, ale nie eliminujmy całkowicie tych mniej zdrowych – skrajne podejście nie jest dobre w żadną stronę. Jeśli wasza dieta jest różnorodna, odstępstwo od zasad raz na jakiś czas nie spowoduje problemów zdrowotnych a pomoże uniknąć pokusy w postaci "zakazany owoc kusi bardziej" – teraz i w przyszłości.

Pamiętajmy, unikanie tych błędów żywieniowych i wprowadzenie powyższych zasad pomoże zapewnić dzieciom zdrową dietę i wzmacniające nawyki żywieniowe, które będą korzystne dla ich zdrowia i dobrego samopoczucia przez całe życie. Warto dać dzieciom taki prezent już na starcie, będzie im łatwiej. Powodzenia.



O.W.


Obraz autorstwa freepic.diller na Freepik

Powiązane posty

Udostępnij

Dodaj komentarz