Szukaj na blogu

Czy zdrowe słodycze i przekąski można jeść bez ograniczeń?

Czy zdrowe słodycze i przekąski można jeść bez ograniczeń?

- Kategorie Artykuły

* Co to znaczy zdrowe słodycze i przekąski?
* Czy wszystkie zdrowe słodycze i przekąski są "zdrowe"?

* Zdrowe słodycze i przekąski – czy można je jeść bez umiaru?
* Czy zdrowe słodycze i przekąski są fit?
* Czy od zdrowych słodyczy i przekąsek można przytyć?
                         
************************

Co to są zdrowe słodycze / zdrowe przekąski?

Zdrowe słodycze i przekąski są coraz bardziej popularne - co oznacza to określenie i jakie produkty można tak nazwać?
Z naszego punktu widzenia (a zajmujemy się tematem od wielu lat) - słodycze i przekąski są określane jako niezdrowe ponieważ najczęściej wytwarzane są przy użyciu kontrowersyjnych czy wręcz niezdrowych składników - cukru, utwardzonych olejów, sztucznych barwników, słodzików, nadmiaru soli, itp. Automatycznie więc gdy produkt stworzony zostanie na bazie naturalnych składników, bez ww. dodatków, uznaje się, że jest to zdrowa alternatywa dla niezdrowych słodkości czy przekąsek.

Czy zdrowe słodycze są dobrym wyborem i czy można je jeść bez umiaru?

Podstawą żywienia każdego człowieka powinna być zdrowa i zbilansowana dieta. Powinna się ona opierać na świeżych owocach i warzywach, pełnoziarnistych produktach zbożowych, chudym mięsie, rybach, jajkach, roślinach strączkowych, warzywach, pestkach i nasionach.
Polecanym sposobem żywienia dla osób chcących zredukować masę ciała i dla osób zdrowych jest zasada 80/20, która zakłada, że 80% stanowią zdrowe i zbilansowane posiłki, a 20% może stanowić „żywność rekreacyjna”. W pulę tych 20% wchodzą na przykład słodycze – zdrowe i mniej zdrowe oraz słone przekąski.

Warto pamiętać, że nawet zdrowe słodycze zawierają często naturalne produkty takie jak: daktyle, miód, suszone owoce, które są źródłem węglowodanów prostych i których też nie powinniśmy spożywać w zbyt dużych ilościach. Dlatego zdrowe słodycze czy przekąski są super urozmaiceniem diety i to te produkty warto wybierać jako coś słodkiego czy chrupiącą przekąskę, ale jak najbardziej trzeba zachować umiar w ich spożyciu. 
Przekąski owocowe czy batoniki na bazie suszonych owoców to nadal sporo kalorii (chociaż tych pochodzących z naturalnych składników), więc nie można ich spożywać bez limitu.

Czy wszystkie zdrowe słodycze i przekąski są "zdrowe"?

Produktów określanych przez producentów i sprzedawców jako zdrowe jest coraz więcej - można je już znaleźć niemal w każdym sklepie. W gazetkach reklamowych, na opakowaniach i w reklamach widnieją hasła „bez cukru”, „fit słodycze”, „mniej kalorii”. Na Instagramie można znaleźć niemal każdy przepis w odchudzonej wersji. Sami klienci również wybierają zdrowsze alternatywy słodyczy czy przekąsek nie tylko ze względu na chęć schudnięcia, ale także ze względów zdrowotnych.

Niestety - nie wszystkie produkty, które są przedstawiane jako zdrowsze alternatywy rzeczywiście są pozbawione niezdrowych składników. W produktach Bio również można znaleźć biały cukier czy olej palmowy a piękna etykieta z wieloma napisami typu "bez GMO", "bez cukru" czy bez innych elementów często usiłuje ukryć inne niezdrowe elementy, które znajdują się na etykiecie.
Sami wyszukujemy do naszego sklepu produkty, których wspólnym elementem jest tzw. dobry skład, więc wiemy że sporo produktów tylko udaje zdrowe a w rzeczywistości nie różnią się wiele od tych niezdrowych. 

Na co zwracać uwagę kupując zdrowe słodycze i przekąski?

Warto wiedzieć, że nie wszystko co na opakowaniu ma napisane „zdrowe” lub „fit” rzeczywiście takie jest. Bardzo często słodycze mają obniżoną wartość energetyczną, jednak skład zostawia wiele do życzenia. Dlatego wybierając zdrowego batonika, ciastko lub inny produkt trzeba dokładnie sprawdzać etykiety, aby mieć pewność, że kupujesz wartościowy produkt, który oprócz słodkiego smaku, może przemycić trochę wartości odżywczych.
Dobrym wyborem są produkty, które w składzie zawierają suszone owoce, orzechy, masło orzechowe, pestki i nasiona. Warto, aby w składzie cukier zastąpiony był erytrytolem, ksylitolem lub stewią.

Należy unikać produktów, które w składzie zawierają syrop glukozowo-fruktozowy, tłuszcz roślinny palmowy (szczególnie częściowo utwardzony / uwodorniony) i konserwanty typu: emulgatory, sztuczne barwniki, wzmacniacze smaku. Warto unikać również produktów, które na pierwszym miejscu zawierają cukier, gdyż świadczy to, że produkt zawiera go w dużej ilości.

Czy od zdrowych słodyczy i przekąsek można przytyć?

Niestety odpowiedź brzmi tak. Masa ciała rośnie, gdy jesz więcej energii niż wydatkujesz w ciągu dnia. Jeżeli pomimo dobrze zbilansowanej diety, będziesz spożywać zbyt dużo (nawet) zdrowych słodyczy czy przekąsek i będziesz przekraczać swoje dzienne zapotrzebowanie energetyczne, to niestety możesz przytyć.
Warto zdać sobie sprawę, że często zdrowsze słodycze mają tyle samo kalorii, co mniej zdrowy odpowiednik. Dla przykładu ciastka owsiane na bazie mąki pszennej i cukru mogą mieć podobną wartość energetyczną, co ich pełnoziarniste odpowiedniki. Zdrowsze nie zawsze znaczy "bez kalorii" czy "zero tłuszczu" (w przypadku takich określeń należy zachować szczególną uwagę i sprawdzić czym zostały zastąpione te substancje i czy na pewno ta zamiana jest korzystna dla naszego organizmu). Dlatego należy również zachować umiar w spożyciu nawet zdrowszych słodyczy i przekąsek.

Zdrowsze słodycze są świetnym produktem, które obecnie można dostać w każdym sklepie. Warto na co dzień wybierać słodycze: pełnoziarniste, bez cukru i zbędnych dodatków, gdyż niosą one za sobą wiele korzyści zdrowotnych. Zamiast dużej dawki białego cukru i niezdrowego tłuszczu, możesz dostarczyć do organizmu bombę energetyczną w postaci naturalnych składników.
Batoniki, ciastka czy czekolady bez cukru są lepszą alternatywą, jednak należy pamiętać o zdrowym rozsądku i umiarze. Dieta nie powinna bazować tylko na słodyczach, lecz powinny być one tylko niewielkim dodatkiem do ogólnej diety.Artykuł powstał we współpracy z Klaudia Czajczyńska 'Biegający Dietetyk'
Obraz Tamanna Rumee z Pixabay 

Powiązane posty

Udostępnij

Dodaj komentarz