Szukaj na blogu

Zalecenia dotyczące żywienia dzieci i młodzieży w szkołach i przedszkolach

Zalecenia dotyczące żywienia dzieci i młodzieży w szkołach i przedszkolach

- Kategorie Artykuły

* Dlaczego tak ważne są prawidłowe nawyki żywieniowe u dzieci?
* Jakie są zalecenia zawarte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia dot. produktów żywieniowych dla szkół, przedszkoli?
* Jakie normy (ilość cukru, tłuszczu, soli) muszą spełniać produkty sprzedawane w sklepikach szkolnych i podawane dzieciom w placówkach oświaty?
* Jakie powinny być przekąski dla dzieci i młodzieży sprzedawane / podawane w szkołach i przedszkolach, żłobkach?
* W artykule wartościowe linki - m.in. do rozporządzenia / do darmowego e-booka dot. żywienia w przedszkolu / do listy produktów spełniających normy


      *********************

Temat zdrowego żywienia i promowania dobrych nawyków żywieniowych jest nam bardzo bliski. Staramy się zachęcać do czytania etykiet, wybierania produktów z tzw. dobrym składem zamiast tych, w których ukryte są kontrowersyjne lub uznawane za szkodliwe składniki. Zachęcamy do umiaru w spożyciu cukru, słodyczy i przekąsek, nawet jeśli mają tzw. czystą etykietę. Zawsze zalecamy zróżnicowaną dietę opartą na warzywach, owocach i naturalnych składnikach.
Wypracowanie prawidłowych nawyków żywieniowych u dzieci jest bardzo ważne i procentuje w przyszłości. Złe nawyki jakie nabierze dziecko, często powodują wiele błędów żywieniowych w przyszłości, a co za tym idzie - konsekwencje w postaci chorób czy nadwagi.

Współpracujemy z wieloma placówkami oświatowymi, w których osoby odpowiedzialne za żywienie dzieci mają świadomość tego, że wiele produktów ogólnodostępnych nie jest dobrym wyborem jeśli chodzi o deser, przekąskę dla malucha. U nas mogą zamówić produkty z dobrym składem, stworzone z naturalnych składników - przekąski na podwieczorek, dodatki do śniadań, obiadów czy upominki okolicznościowe (paczki).

Ostatnio stworzyliśmy nawet osobną kategorię w naszym sklepie, w której można znaleźć produkty spełniające normy dotyczące wymagań jakie muszą spełniać środki spożywcze sprzedawane dzieciom i młodzieży w przedszkolu / szkole; stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w jednostkach systemu oświaty --> PRODUKTY SPEŁNIAJĄCE NORMY DLA PRZEDSZKOLI, SZKÓŁ, ŻŁOBKÓW

Zalecenia dotyczące wymagań jakie muszą spełniać środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w placówkach oświatowych.

W tym artykule chcemy przedstawić zalecenia i wytyczne jakie zostały przygotowane dla osób odpowiedzialnych za żywienie w żłobkach, przedszkolach, szkołach. W naszej ocenie to również bardzo dobre i wartościowe wskazówki, które można przenieść na żywienie w domu aby zaszczepić prawidłowe nawyki u dzieci od najmłodszych lat oraz poprawić jakość żywienia dla całej rodziny.

Oto kilka zasad, które są zalecane w żywieniu dzieci przedszkolnych i szkolnych:

1. Zrównoważone odżywianie: zaleca się zapewnić dzieciom różnorodne i zrównoważone posiłki, które zawierają wszystkie niezbędne dla zdrowia składniki odżywcze takie jak białko, węglowodany, tłuszcze, witaminy i minerały. Starajmy się wprowadzać różne grupy produktów spożywczych, takie jak owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, białe mięso, ryby i produkty mleczne.

2. Ograniczanie tłuszczów i cukrów: zaleca się ograniczyć spożycie tłuszczów nasyconych i trans oraz cukrów dodanych. Unikajmy potraw smażonych i produktów bogatych w tłuszcze trans (takich jak fast foody, produkty zawierające częściowo utwardzone oleje). Ograniczajmy spożycie słodzonych napojów i przekąsek, a zamiast tego oferujmy dzieciom wodę i zdrowe przekąski, najlepiej takie jak owoce, orzechy lub jogurt naturalny.

3. Świeże składniki: zaleca się korzystać z jak największej ilości świeżych składników w przygotowywaniu posiłków dla dzieci. Unikajmy przetworzonej żywności i dań gotowych, które często zawierają dużo niezdrowych dodatków, konserwantów i soli.

4. Prawidłowe porcje: zaleca się dostosowywać odpowiednie porcje dla dzieci, uwzględniając ich wiek i potrzeby energetyczne. Starajmy się aby dzieci jadły regularne posiłki, włączając w to śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i ewentualnie kolację.

LINK do darmowego e-booka "Żywienie w przedszkolu w praktyce"

5. Edukacja żywieniowa: zaleca się wprowadź w placówce program edukacji żywieniowej, który uczy dzieci o zdrowym odżywianiu i zachęca do podejmowania świadomych wyborów żywieniowych. Możemy to zrobić np. organizując lekcje o wartościach odżywczych, prowadząc warsztaty gotowania czy organizować wizyty na lokalnych gospodarstwach rolnych.

6. Alergie i nietolerancje: Bądźmy świadomi różnych alergii i nietolerancji żywności, jakie mogą występować u dzieci – zaleca się dostosować menu do ich potrzeb. Przygotowujmy posiłki z uwzględnieniem bezpieczeństwa żywnościowego, unikając alergenów i starając się zapewnić odpowiednie zamienniki dla dzieci z ograniczeniami dietetycznymi.

7. Higiena i bezpieczeństwo: Zaleca się przestrzegać odpowiednich standardów higieny i bezpieczeństwa podczas przygotowywania i podawania posiłków. Pracownicy przygotowujący posiłki powinni mieć odpowiednie szkolenie dotyczące obsługi żywności i utrzymania

Jakie są wytyczne dotyczące zawartości cukru, tłuszczu i soli w produktach sprzedawanych dla dzieci w przedszkolu i szkole?

LINK do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 26 lipca 2016 r.

Podane wartości nie dotyczą naturalnych, nie dosładzanych musów, przecierów owocowych, koktajli owocowych i warzywnych, napojów przygotowywanych na miejscu, bezcukrowych gum do żucia, czekolad gorzkich min 70% zawartości miazgi kakaowej, pieczywa, bakalii bez dodatku cukrów, warzyw, owoców.

Podane wartości dotyczą produktów z kategorii: pieczywo cukiernicze i półcukiernicze; napoje zastępujące mleko, produkty mleczne (np. jogurty, serki homogenizowane, kefir, maślanka, itp.); zbożowe produkty śniadaniowe; inne (np. słodycze i przekąski).

W jednostkach systemu oświaty mogą być sprzedawane i podawane dzieciom i młodzieży produkty, które nie zawierają więcej niż:

1. Cukier – 15 g cukru w 100 g/ml produktu gotowego do spożycia, a w przypadku produktów mlecznych, o których mowa w ust. 1 pkt 7, nie więcej niż 13,5 g cukru w 100 g/ml produktu gotowego do spożycia;

2. Tłuszcz – 10 g tłuszczu w 100 g/ml produktu gotowego do spożycia

3. Sól – 0,4 g sodu/ 1 g soli w 100 g/ml produktu gotowego do spożycia, a w przypadku pieczywa półcukierniczego i cukierniczego nie więcej niż 0,45 g sodu/ 1,2 g soli w 100 g/ml produktu gotowego do spożycia.

Jakie powinny być przekąski i słodycze dla dzieci w przedszkolu, szkole?

Słodycze i przekąski dla dzieci przedszkolnych powinny być zdrowe, pożywne i odpowiednio zbilansowane. Oto kilka zaleceń dotyczących tego, jakie produkty powinny być dostępne dla dzieci w przedszkolach, oraz czego należy unikać:

* Zdrowe owoce: Świeże owoce są doskonałym źródłem witamin i minerałów. Dzieci powinny mieć dostęp do różnych rodzajów owoców, takich jak jabłka, banany, gruszki, truskawki itp.

* Warzywa: Podobnie jak owoce, warzywa dostarczają ważnych składników odżywczych. Warto oferować dzieciom przedszkolnym różne warzywa, takie jak marchewki, ogórki, paprykę, pomidory itp.

* Produkty pełnoziarniste: Przekąski w postaci produktów pełnoziarnistych, takich jak pełnoziarniste pieczywo, kasza gryczana, owsianka czy płatki zbożowe, są bogate w błonnik, który wspomaga trawienie i utrzymanie zdrowej wagi.

* Produkty mleczne: Dzieci przedszkolne powinny otrzymywać produkty mleczne o niskiej zawartości tłuszczu, takie jak jogurt naturalny, ser biały, bądź mleko o obniżonej zawartości tłuszczu. Produkty te dostarczają wapnia i innych ważnych składników odżywczych.

* Źródła białka: Dzieci powinny mieć dostęp do zdrowych źródeł białka, takich jak jajka, chude mięso, ryby, fasola czy orzechy. Można również oferować im kiełki roślin strączkowych.

* Unikanie przetworzonej żywności: Warto unikać przekąsek, które są bardzo przetworzone, zawierają duże ilości cukru, soli, tłuszczu trans i sztucznych substancji chemicznych. Należy ograniczyć ilość słodyczy, chipsów, ciastek i innych podobnych produktów. Jeśli takie produkty są raz na jakiś czas wybierane, warto aby były to produkty na bazie naturalnych składników, bez dodanego cukru i zbyt dużej ilości soli.

Przedszkolne przekąski powinny być łatwostrawne i bezpieczne dla dzieci. Należy unikać produktów, które mogą stanowić duszenie się zagrożenie, takich jak orzeszki ziemne czy twarde cukierki. Ważne jest, aby zapewnić różnorodność i równowagę w diecie dzieci przedszkolnych, dając im zdrowe i pożywne opcje, które będą sprzyjać ich wzrostowi i rozwojowi.

OlaObraz autorstwa rawpixel.com na Freepik

Udostępnij

Dodaj komentarz