Szukaj na blogu

Czy sztuczne barwniki w żywności są szkodliwe?

Czy sztuczne barwniki w żywności są szkodliwe?

- Kategorie Artykuły
  • Czy sztuczne barwniki w żywności są szkodliwe?
  • Po co producenci dodają sztuczne barwniki do produktów?
  • Które ze sztucznych barwników są uznawane za najbardziej niebezpieczne?
  • Które barwniki są naturalne i uznawane za bezpieczne? 


Sztuczne barwniki w żywności to kolejny temat związany z odżywianiem, który jest nam bliski i łączy się z naszą ideą unikania sztucznych dodatków i zbędnych składników w żywności.
Kolorowe lizaki i cukierki, kolorowe kremy do ciast, jaskrawo – kolorowe gumy do żucia, żelki, napoje. Oferta tzw. „kolorowej żywności” jest bardzo duża. Wszystkie te piękne kolory to najczęściej zasługa barwników – sztucznych lub naturalnych dodatków do żywności nadających lub przywracających produktom barwę.

Dlaczego producenci dodają barwniki do żywności?

No cóż - „jemy oczami”. Kolor ma niebanalne znaczenie w naszym życiu – rzeczy kolorowe z reguły bardziej nam się podobają. Tak samo jest z jedzeniem – to, które ma ładny kolor uważamy podświadomie za bardziej zdrowe i bardziej wartościowe czy świeższe. Dlatego producenci masowo poprawiają wygląd swoich produktów.

Bez sztucznych barwników

Jeśli chodzi o słodycze i produkty żywieniowe dla dzieci ta kwestia ma jeszcze większe znaczenie. Kolorowe lizaki, cukierki, napoje – barwione produkty są lepiej przez najmłodszych odbierane i chętniej kupowane. To w pełni zrozumiałe.
Oczywiście nie ma nic złego w kolorowej żywności o ile barwa uzyskana jest w naturalny sposób. Sama bardzo lubię zabawę kolorem i często urozmaicam posiłki np. kolorowym makaronem, dodatkiem warzyw czy naturalnych barwników.

Czy wszystkie barwniki dodawane do żywności są zdrowe?

Musimy pamiętać, że nie każdy kolor dodawany do żywności jest naturalny. Oczywiście wszystkie dodatki do żywności powinny spełniać normy, jednak sztuczne barwniki to kolejne „E”, jakie znajdujemy w naszym jedzeniu. A w dzisiejszych czasach lista sztucznych dodatków do produktu potrafi być długa.
Niektóre sztuczne barwniki oskarżane są o niekorzystny wpływ na nasze zdrowie i organizm. Na dodatek, nikt nam nie zagwarantuje, że dane sztuczne substancje przy dłuższym stosowaniu są bezpieczne i czy wszystkie razem są nieszkodliwe dla naszego organizmu.
Wiele osób sądzi, że skoro produkt jest na półce sklepowej to na pewno jest bezpieczny. Tymczasem producenci często łączą kilka sztucznych substancji w jednym produkcie lub używają dodatków, które są posądzane o wywoływanie niekorzystnych reakcji.

Cukierki, lizaki, żelki
- naturalnie barwione


Przy sporadycznym spożyciu nie powinny mieć miejsca niepożądane objawy, jednak przy częstszym spożyciu można zaobserwować niekorzystny wpływ sztucznie barwionej żywności na nasilanie objawów alergii czy astmy (więc nie powinni ich spożywać alergicy i astmatycy). Powinno się je również ograniczyć lub zupełnie wyeliminować z diety dzieci, gdyż mogą powodować nadpobudliwość i nasilać objawy ADHD. Niektóre produkty dla dzieci mają na etykiecie informację, że zawierają składniki, które mogą powodować nadpobudliwość lub inne niepożądane efekty uboczne - niestety mało osób czyta etykiety i takie niezdrowe rzeczy trafiają do dzieci.
Zarzuty o kancerogenność niektórych z barwników  nie mają na razie potwierdzenia, jednak i pod tym kątem są one badane. 

Które sztuczne barwniki stosowane w żywności są uznawane za najbardziej szkodliwe? 

Sztucznych dodatków w żywności jest naprawdę dużo, ale tu skupimy się na sztucznych barwnikach spożywczych. Oznaczenia barwników spożywczych to od E100 do E199 (jednak nie wszystkie są sztuczne i nie wszystkie są uznawane za niebezpieczne).
Za najbardziej niebezpieczne sztuczne barwniki w żywności uznawane są:
E102 – Tartrazyna – (żółty)
Występuje m.in. w napojach, likierach, wyrobach cukierniczych, kukurydzy konserwowej, galaretkach, sztucznym miodzie.
Powinni jej unikać: kobiety w ciąży, dzieci, alergicy i astmatycy, możliwe są również skutki uboczne u osób zdrowych.
E 107 – Żółcień żywnościowa 5
Występuje m.in. w majonezach.
Powinni jej unikać: alergicy, astmatycy, dzieci.
E 110 – Żółcień pomarańczowa
Występuje m.in. w likierach, wyrobach cukierniczych, produktach w proszku, płatkach zbożowych, marcepanie.
Powinni jej unikać: alergicy, astmatycy, dzieci, możliwe są również skutki uboczne u osób zdrowych. 
E 122 – Azorubina (czerwony)
Występuje m.in. w wyrobach cukierniczych (ciasta), cukierkach, galaretkach, kisielach, dżemach, marmoladach, polewach i lodach.
Powinni jej unikać: alergicy, astmatycy, dzieci.
E 123 – Amarant (ciemnoczerwony)
Występuje m.in. w galaretkach, przetworach z czarnej porzeczki, płatkach śniadaniowych, ciastach, niskoprocentowych napojach alkoholowych.
Powinni jej unikać: alergicy, astmatycy, dzieci, kobiety w ciąży, możliwe są również skutki uboczne u osób zdrowych.
E 124 – Czerwień koszelinowa
Występuje m.in. w ciastach i galaretkach w proszku, polewach, dżemach, lodach, napojach.
Powinni jej unikać: alergicy, astmatycy, dzieci.
E 127 – Erytrozyna (czerwony)
Występuje m.in. w owocach koktajlowych i konserwowych, ciastach w proszku, herbatnikach.
Powinni jej unikać: alergicy, astmatycy, dzieci, możliwe są również skutki uboczne u osób zdrowych.
E 129 – Czerwień Allura
Występuje m.in. w napojach, wyrobach cukierniczych i słodyczach, galaretkach w proszku.
Powinni jej unikać: alergicy, astmatycy, dzieci, możliwe są również skutki uboczne u osób zdrowych.
E 150c E150d – karmel (brązowy)
Występuje m.in. w czekoladach, brązowych sosach, dżemach, wyrobach cukierniczych, napojach typu cola, piwach typu porter.
Powinni jej unikać: alergicy, astmatycy, dzieci, możliwe są również skutki uboczne u osób zdrowych.

Ukryty cukier - dlaczego
warto go unikać

Czy jesteśmy skazani na sztuczne barwniki? Czy kolorowe słodycze mogą być bezpieczne? Które barwniki są uznawane za bezpieczne?

Oczywiście nie jesteśmy skazani na produkty zawierające sztuczne barwniki, chociaż rzeczywiście są one najbardziej powszechne. Głównie dlatego, że są one najczęściej znacznie tańsze niż te naturalne. Na szczęście jednak w dzisiejszych czasach coraz popularniejsze są barwniki naturalne.
W przyrodzie jest naprawdę wiele substancji / produktów, które z powodzeniem mogą być stosowane jako naturalne barwniki. Do najbezpieczniejszych barwników naturalnych należą:
Kurkuma (E 100), Ryboflawina (E 101), Chlorofil (E 140), Węgiel drzewny (E 153), Karoten (E 160a), Kapsantyna (E 160c), Likopen (E 160d), Betanina (E 162), Antocyjany (E 163).
Są również inne barwniki uważane za bezpieczne jeśli nie przekraczamy zalecanych dawek dziennych. Dlatego ważne jest czytanie składów produktów, które kupujemy / spożywamy oraz umiar i unikanie sztucznych dodatków do żywności.

Ze swojej strony mogę zaś zapewnić, że staramy się aby produkty w naszym sklepie nie zawierały sztucznych barwników i aromatów – wierzymy, że mimo to są kolorowe, pyszne i nie szkodzą zdrowiu - nawet najmłodszych. Jeśli więc szukacie produktów bez szkodliwych dodatków - zapraszamy :)

Powiązane posty

Udostępnij

Dodaj komentarz