Szukaj na blogu

Żywność ekologiczna - odpowiadamy na 5 najczęściej zadawanych pytań.

Żywność ekologiczna - odpowiadamy na 5 najczęściej zadawanych pytań.

- Kategorie Artykuły

BIO – te trzy literki pojawiają się na niektórych produktach i oznaczają, że są one ekologiczne.
BIO = EKO / ECO = ORGANIC.
Tylko co to tak naprawdę oznacza? Dlaczego produkty te znajdują się najczęściej w sklepach lub działach ze zdrową żywnością? Dlaczego są droższe, mimo, że często wyglądają tak samo jak produkty nieekologiczne?
Jeśli zastanawiacie się nad tymi kwestiami, zapraszamy do lektury – postaramy się to w prosty sposób wyjaśnić.

Co to znaczy, że żywność jest ekologiczna?

Żywność ekologiczna to produkty, które pochodzą z gospodarstw ekologicznych lub powstały z półproduktów ekologicznych.
Są to produkty wysokiej jakości, które muszą spełniać wiele restrykcyjnych wymagań. Dopiero dzięki ich spełnieniu, gospodarstwa i producenci mogą oznaczyć swoje produkty jako żywność ekologiczną.
Dzięki certyfikatowi mamy pewność, że kupowane przez nas produkty są bezpieczne i zostały poddane kontroli przez odpowiednie jednostki.
Wiele badań potwierdza, że produkty ekologiczne mają więcej wartości odżywczych niż produkty nieekologiczne i jednocześnie brak jest w nich wielu zanieczyszczeń czy „chemii”.
Wyróżniają się także sposobem wytworzenia i warunkami w jakich powstały. Dlaczego?

Jakie zalety ma żywność ekologiczna?

Produkty, które otrzymują certyfikat BIO, muszą sprostać wymaganiom określonym przez przepisy dot. rolnictwa ekologicznego.
Przy wytwarzaniu produktów ekologicznych dąży się do zachowania równowagi biologicznej w środowisku produkcji, oraz:

* nie stosuje się chemicznych środków ochrony roślin (takich jak pestycydy, herbicydy, fungicydy), więc produkty ich nie zawierają. Zapewnia się różnorodność biologiczną, ochrania zasoby naturalne i stosuje się nawozy zielone (samowystarczalność nawozowa).
* podczas hodowli zwierząt nie stosuje się hormonów wzrostu i pasz z antybiotykami, tylko paszę z własnego gospodarstwa o wiadomym składzie i pochodzeniu (samowystarczalność paszowa). Zwierzęta hoduje się w systemie ściółkowym i zapewnia się im dobrostan, dostęp do świeżego powietrza i warunki zgodne z wymaganiami gatunkowymi.
* żywność ekologiczna musi być wolna od GMO (Organizmów Genetycznie Zmodyfikowanych).
* napromienianie żywności ekologicznej jest zabronione.

Dlaczego produkty ekologiczne są droższe niż te bez certyfikatu?


Produkty ekologiczne mają wyższą cenę od produktów konwencjonalnych. Czasem jest to ok 30%, czasem nawet ponad 50%. Dlaczego?
1. Po pierwsze, plony gospodarstw ekologicznych są mniejsze niż tych, w których używane są chemiczne wspomagacze wzrostu. Tak samo wygląda sytuacja z hodowlą zwierząt – w gospodarstwach ekologicznych nie eksploatuje się zwierząt i nie zwiększa się sztucznie ilości uzyskiwanych produktów pochodzenia zwierzęcego (mleko, jaja, mięso).
2. Po drugie, uprawa czy hodowla ekologiczna wymaga większych nakładów pracy z powodu m.in.
- unikania wielohektarowych monokultur,
- pozyskiwania pasz i nawozów z własnego gospodarstwa,
- odchwaszczania metodami mechanicznymi zamiast chemicznymi 
- stosowania naturalnych metod ochrony środowiska podczas hodowli / uprawy, tak, aby negatywny wpływ gospodarstwa na środowisko był jak najmniejszy lub żaden.
3. Po trzecie, do kosztu wytworzenia samego produktu dochodzą koszty uzyskania certyfikatu i kontroli produkcji na każdym etapie.


Jak rozpoznać produkty ekologiczne?

Sposób produkcji, przetwarzania i znakowania żywności ekologicznej są uregulowane przez ustawodawstwo unijne (rozporządzenia Rady i Komisji Unii Europejskiej z lat 2007-2008), a także przez polską ustawę o rolnictwie ekologicznym z 2009 roku.
Ekologiczne produkty mają na opakowaniu lub w nazwie termin „BIO” lub „EKO”.
O
prócz tego obowiązkowo widnieje na nim logo produkcji ekologicznej. Logo jest w formie listka z dwunastu białych gwiazdek na zielonym tle.
Obok logo, powinien znaleźć się również numer upoważnionej jednostki certyfikującej, której podlega dany producent (np. PL-EKO-07) i określenie rolnictwa (np. Rolnictwo UE).

Czy każdy produkt ekologiczny ma dobry skład i jest wolny od np. konserwantów?

Oznaczenie BIO i logo rolnictwa ekologicznego nie gwarantuje całkowitego braku substancji dodatkowych w składzie produktów ekologicznych. Może być ich jednak tylko do 5% (udział składników pochodzenia ekologicznego musi wynosić min 95%). Są one sprawdzone, dopuszczone i jasno określone w urzędowym wykazie.
Co to oznacza?
To znaczy, że jeśli mamy produkt stworzony ze składników ekologicznych, musi być ich minimum 95% (woda i sól nie są brane od uwagę).
Czasem też, jak w przypadku np. wędlin dopuszcza się zastosowanie sprawdzonego konserwantu, ponieważ bez niego wędlina szybko mogłaby się zepsuć i spowodować zagrożenie dla zdrowia. 
Określenie BIO czy EKO nie gwarantuje jednak np. braku cukru czy glutenu w składnikach. Dlatego jeśli chcemy unikać spożywania konkretnych składników, zawsze powinno się czytać skład produktu zanim zdecydujemy się na jego zakup.
Dodatkowo, na fali rosnącej popularności żywności BIO i ekologicznego trybu życia, wielu producentów wykorzystuje niewiedzę klientów i próbuje podszywać się pod wyroby ekologiczne. Jasne opakowanie z zielonymi motywami, określenia takie jak „naturalne”, „z ekologicznych rejonów”, mogą wprowadzać klientów w błąd, a w składzie mieć szkodliwe substancje, które ze zdrową żywnością nie mają nic wspólnego.

Podsumowując, można śmiało stwierdzić, że wyższa cena, logo rolnictwa ekologicznego i określenie BIO / EKO nie są po prostu sposobem na sprzedanie produktu drożej. To gwarancja:
* wyższej jakości,
* braku niebezpiecznych dla zdrowia chemikaliów w produktach, 
* naturalnych metod hodowli / uprawy
* dbałości o środowisko
* wzmożonej kontroli takich produktów

Dlatego tylko od nas i od naszych możliwości finansowych zależy na jaką żywność się zdecydujemy i czy możemy sobie pozwolić na kupowanie droższych produktów ekologicznych.



Korzystaliśmy z informacji zawartych na stronie www.agrobiotest.pl oraz www.bioplanet.pl

Udostępnij

Dodaj komentarz