Szukaj na blogu

Kiełki - dlaczego warto je jeść i jak je wyhodować w domu.

Kiełki - dlaczego warto je jeść i jak je wyhodować w domu.

- Kategorie Artykuły

Kiełki to małe i niepozorne roślinki, które są coraz częściej doceniane przez osoby dbające o zdrowie i zdrowe odżywianie.
Dlaczego warto wprowadzić je do naszej diety, jak wyhodować kiełki w domu i w jaki sposób je spożywać i przechowywać? O tym piszemy poniżej.

Dlaczego warto jeść kiełki?

Dlatego, że są pełne witamin i łatwo przyswajalnych składników odżywczych (aminokwasy, żelazo, magnez, potas, chlorofil), a do tego są niskokaloryczne i lekkostrawne. Kiełki oprócz witamin i minerałów zawierają sporo błonnika, wartościowego białka i kwasów tłuszczowych Omega-3.
Zawartość poszczególnych składników odżywczych różni się oczywiście w zależności od rodzaju nasion jakich użyjemy. Inne właściwości będą miały kiełki rzeżuchy a inne kiełki rzodkiewki.
Kiełki to świetny sposób aby wzbogacić swoją dietę w wartościowe składniki, wspomóc przemęczony organizm, wzmocnić odporność organizmu i urozmaicić dietę.

Jak wyhodować kiełki?

Kiełki można kupić gotowe do spożycia, ale można również w prosty sposób wyhodować je w domu.

1. Najpierw należy kupić odpowiednie nasiona – specjalne nasiona do hodowli kiełek, a nie nasiona do hodowli gruntowej
2. Kiełki można hodować w specjalnej kiełkownicy, w słoiku lub na ligninie (np. rzeżucha).
Przygotowujemy naczynie do hodowli kiełek.
3. Nasiona należy namoczyć w letniej wodzie – ok. 4 – 6 godzin, chociaż czas namaczania może różnić się w zależności od wielkości nasion (większe nasiona namaczamy dłużej).
4. Po namaczaniu, przepłukujemy nasiona usuwając jednocześnie uszkodzone nasiona.
5. Rozkładamy równomiernie nasiona na tacce kiełkownicy lub innym wybranym podłożu. Pamiętajmy żeby naczynia z kiełkami nie stawiać w pełnym słońcu – najlepiej im będzie w półcieniu. Pamiętajmy też, aby zapewnić kiełkom dostęp powietrza aby nie zapleśniały. 
6. Kiełkujące nasiona przelewamy wodą 2 – 3 razy dziennie, pamiętając aby nasiona nie były pozbawione wody ani zbyt w niej zanurzone.
7. Najlepiej spożywać kiełki po ok 4 – 6 dniach. Opłukujemy wodą i zjadamy w ulubiony sposób. Pozostałe kiełki, opłukane i osuszone można przechowywać w lodówce przez kilka dni.

Jak spożywać kiełki?

Najlepiej oczywiście świeże – wyhodowane przez siebie. Wtedy mamy gwarancję, że nie są np. zapleśniałe przez niewłaściwe przechowywanie. Jeśli kupujemy gotowe kiełki, wybierajmy te nie pożółkłe, nie zwiędnięte, i tylko takie z dobrą przydatności do spożycia.

Kiełki świetnie sprawdzą się jako dodatek na kanapki, tortille, do past, sosów, jako element sałatki lub w daniach na ciepło (zupy lub dania główne).
Pamiętajmy, że różne rodzaje kiełków mają różny smak, więc warto wybrać takie, które nam zasmakują.

Warto również wprowadzać je do diety dzieci – kiełki mogą się znaleźć w diecie dzieci już od 10 - 12 miesiąca. To świetny sposób na wzbogacenie ich diety w drogocenne składniki - a wspólne hodowanie kiełek może tylko pomóc w przekonaniu dzieci do ich zjedzenia. Wspólne sianie, podlewanie i obserwowanie jak kiełki rosną to świetne doświadczenie dla najmłodszych. 

Udostępnij

Dodaj komentarz