Mój koszyk
0,00 zł

0produktow produkty 0 - 0,00 zł

Dzisiaj prezentujemy rozmowę z Jolantą Naklicką – Kleser - pasjonatką gotowania, właścicielką Pracowni SMAKU, autorką książek kulinarnych, uczestniczką 2 edycji programu Master Chef, a obecnie gotującą w programie „Pytanie na Śniadanie”.
Rozmawiamy z okazji wydania nowej, trzeciej już, książki autorki - „Zdrowe łakocie”. Temat szczególnie nam bliski, ponieważ sami promujemy ideę „zdrowych słodkości” w diecie - czyli albo przygotowanych samemu albo tych z tzw. dobrym składem.

zdroweslodycze.pl: Dzień dobry. Powiedziała Pani w jednym z wywiadów: „Chcę pokazać rodzicom, że nie muszą karmić dzieci produktami, o których tak naprawdę nie wiemy, co mają w składzie – a jak już wiemy, to jesteśmy przerażeni.”
Rzeczywiście wiele z produktów powszechnie dostępnych ma, delikatnie mówiąc, nieciekawy skład. Z drugiej strony często jesteśmy zabiegani i sięgamy po nie, bo są pod ręką. Czy można zadbać o zdrowe odżywianie nawet gdy jesteśmy zabiegani? Warto dbać o to co jemy?

Jolanta Naklicka - Kleser: Na pewno warto. Dzieci są nieświadome, mogą się kierować tylko smakiem i to od nas zależy co im podamy. Łatwo jest zarazić dzieci dobrymi nawykami, przemycić im zdrowsze składniki.
Jak pokazuję w mojej książce jest wiele przepisów, które w prosty sposób można zrobić razem – co może być świetną zabawą, świetną okazją do spędzania wspólnie czasu. Dodatkowo, łatwiej wtedy im przemycić zdrowsze produkty, z większą chęcią zjedzą jak np. zrobią same deser.
Często to co im podamy gotowe porównują to tego, co leży na półkach sklepowych i jest bardzo słodkie i mało zdrowe. Jesteśmy często zabiegani i przekonani, że to co jest na półkach w sklepie do sprzedaży jest zdrowe, a to często nieprawda. Jeśli jemy tylko takie gotowe rzeczy pomału, krok po kroku niszczymy nasze zdrowie. Ta edukacja dzieciaków jest najważniejsza, ponieważ tak jak my je wyedukujemy i to co im pokażemy, tak one później będą jadły w dorosłym życiu i karmiły swoje dzieci.

zdroweslodycze.pl: Są trendy, aby w zdrowej diecie nie było słodkości – sama jest Pani mamą trójki dzieci – czy próbowała Pani w ogóle wyeliminować desery z Waszej kuchni czy raczej postawiła Pani na to, aby były możliwie wartościowe?

Jolanta Naklicka - Kleser: Oczywiście jest to niemożliwe, ponieważ słodki smak kojarzy nam się z bezpieczeństwem, miłymi chwilami. Tak naprawdę pierwszym smakiem jaki poznają dzieci jest właśnie słodki, ponieważ mleko matki jest słodkie.
Ja nie widzę potrzeby wyeliminowania słodkiego smaku z życia, chyba, że mówimy o białym cukrze. Przecież i owoce, i miód, który jest zdrowy też są słodkie. Wszystko w odpowiednich proporcjach, ilościach i świadomie. W mojej książce pokazuję, że można w prosty sposób przygotować smaczne desery z wartościowych składników.

zdroweslodycze.pl: Pisze Pani na stronie Pracowni Smaku: „Dobre, zdrowe dania to sposób, w jaki im (rodzinie i znajomym) okazywałam troskę i miłość”. Czy wspólne gotowanie z dziećmi / w gronie rodziny to również dobra okazja żeby zaszczepić w dzieciach zdrowe nawyki żywieniowe? Przygotowuje Pani potrawy lub desery ze swoimi dziećmi?

Jolanta Naklicka - Kleser: Jak najbardziej. Wiadomo, że gdy na co dzień, rano przygotowujemy na szybko śniadanie, nie ma co oczekiwać, że ktoś z miłą chęcią pomoże i to wpłynie pozytywnie na relacje. Ale sobota czy niedziela to świetna okazja żeby dzieci włączać w pomaganie w życiu rodzinnym. Jeden może pomóc w przygotowaniu, inny np. nakryciu do stołu czy sprzątaniu.
Jeśli dzieci uczestniczą w przygotowaniu posiłków, lepiej im one smakują. Nawet na warsztatach kulinarnych, które prowadzę rodzice się dziwią, że np. ich dzieci wypiły shake`a z jabłka i jarmużu a przecież normalnie by pewnie jarmużu nie tknęły.

zdroweslodycze.pl: Bardzo spodobało nam się to, że zwraca Pani uwagę również na jakość produktów, których używamy. Czyli jeśli mąka to nie tylko ta najbardziej oczyszczona; jeśli bakalie to te niesiarkowane..

Jolanta Naklicka - Kleser: Tak, jak najbardziej. Z perspektywy normalnego człowieka, który idzie do sklepu - wydaje mu się, że to wszystko jest na pewno dobre i zdrowe. Niestety w dzisiejszych czasach jest duży wybór, ale również bombardują nas rzeczami, które nie zawsze są korzystne.
Na przykład mąka – biała oczyszczona. Ona może być ok - np. jeśli oczekujemy lekkiego, puszystego biszkoptu to nie da się go zrobić z mąki razowej. Ale tak naprawdę jest wiele różnych odmian mąk – może być żytnia, orkiszowa, ostatnio odkryłam bardzo fają mąkę ze starej odmiany pszenicy płaskurki. Korzystajmy – raz naleśniki zróbmy na takiej mące, raz na innej. Dostarczymy w ten sposób do organizmu różnych składników.
Tak samo ciasta – możemy kombinować, dodawać różne rodzaje mąk lub je mieszać. Na przykład jak ja i moja rodzina uwielbiamy również ciasto czekoladowe, które w ogóle nie ma w sobie mąki tylko zmielone migdały (mąkę migdałową). W ten sposób ciasto jest sycące i zdrowe, bo przecież orzechy są zdrowe.

zdroweslodycze.pl: Dziękujemy za rozmowę. Na koniec chcielibyśmy zaprosić naszych czytelników i klientów do udziału w konkursie:

Nagroda w konkursie: jedna z 3 książek Pani autorstwa pt. „Zdrowe łakocie”. W książce znajduje się sporo pomysłów na zdrowe słodkości i zdrowe przekąski, które można przygotować, nawet gdy mamy niewiele czasu. Piękne zdjęcia i aż 90 autorskich przepisów. 
Konkurs potrwa: od 09.10.2019 do 15.10.2019
Zadanie konkursowe: Podeślij nam zdjęcie swoich ulubionych zdrowych słodkości / zdrowego deseru - takich, które nie zostały kupione. Napisz co jest na zdjęciu i krótko jak to zrobić. Jakość zdjęcia nie będzie brana pod uwagę przy wybieraniu zwycięzców. Prosimy o zapoznanie się z regulaminem konkursu poniżej i czekamy na Wasze propozycje :)
Propozycje można przesyłać na nasz email - info@zdroweslodycze.pl lub wrzucać w komentarzach pod tym artykułem lub pod postem konkursowym na naszych fanpage`ach - na Facebooku i na Instagramie.
Regulamin konkursu:
1. Organizatorem konkursu jest sklep internetowy ze zdrową żywnością zdroweslodycze.pl
Dane osobowe osób biorących udział w konkursie nie będą udostępniane podmiotom zewnętrznym oraz będą przetwarzane zgodnie z polityką prywatności sklepu znajdującą się tu (Polityka prywatności) tylko w celu ustalenia zwycięzców konkursu oraz wysyłki nagród. Facebook ani Instagram nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek działania związane z organizacją konkursu na łamach serwisu
2. Konkurs rozpoczyna się w dniu 09.10.2019 i zakończy się w dniu 15.10.2019 o godzinie 24.00 i w tym czasie czekamy na Państwa zgłoszenia. Zgłoszenia, które napłyną po zakończeniu konkursu nie będą brane po uwagę.
3. W konkursie może uczestniczyć każda osoba, która ukończyła 18 lat. Osoby biorące udział w konkursie wyrażają jednocześnie zgodę na publikację nadesłanego zdjęcia / przepisu na stronie www.zdroweslodycze.pl oraz na profilach firmy na Facebooku, Instagramie oraz Google+ zdroweslodycze.pl
4. Aby wziąć udział w naszym konkursie, oprócz spełnienia warunków opisanych w pkt. 3, należy: - wpisać w komentarzu pod postem konkursowym lub przesłać na adres info@zdroweslodycze.pl propozycje zdrowego deseru / zdrowych słodkości (dla dzieci lub dorosłych) oraz informacji jak zostały zrobione / z czego. Zachęcamy do przesyłania zdjęć oraz przepisów na jego wykonanie. Warunkiem otrzymania nagrody będzie przesłanie zdjęcia i przepisu na zwycięski deser. - brane pod uwagę będą tylko zdrowe / własnoręcznie zrobione propozycje deseru.
Nadsyłając zgłoszenie na konkurs uczestnik potwierdza zapoznanie się z niniejszym regulaminem. - niedozwolone jest wklejanie linków przekierowujących do innych blogów z przepisami – zgłaszający musi sam nadesłać swój przepis a nie link do niego na innym blogu. - zachęcamy do udostępniania informacji o konkursie
5. Wybierzemy i nagrodzimy 3 najciekawsze i najbardziej oryginalnych propozycji.
Nagrodami w konkursie są: Trzy książki 'Zdrowe łakocie' Jolanty Naklickiej - Kleser (książki zostaną przesłane zwycięzcom kurierem).
6. Ogłoszenie zwycięzców nastąpi na naszym fanpage`u zdroweslodycze.pl oraz na stronie www.zdroweslodycze.pl w dniu 17.10.2019. Informujemy, że nazwiska zwycięzców nie zostaną ogłoszone publicznie, a jedynie opublikowane zostaną zwycięskie zdjęcia / przepisy wraz z imieniem osoby, która je nadesłała. Ze zwycięzcami skontaktujemy się indywidualnie. O zwycięstwie zdecyduje pomysłowość, oryginalność, wartości odżywcze oraz walory estetyczne i smakowe zaproponowanego deseru. Jakość nadesłanego zdjęcia nie będzie kryterium decydującym.
Nagrody zostaną rozesłane do zwycięzców najwcześniej dnia 18.10.2019 pod warunkiem otrzymania do tego czasu zdjęcia oraz całego przepisu proponowanego deseru oraz danych adresowych umożliwiających dokonanie wysyłki nagrody (imię, nazwisko, adres, adres email, nr. telefonu). W razie nie otrzymania przez nas przepisów oraz danych adresowych / kontaktowych w ciągu 1 tygodnia od czasu ogłoszenia wyników (t.j. do 25.10.2019), wybrany zostanie inny zwycięzca.
5. Wszelkie pytania, uwagi oraz reklamacje dotyczące konkursu prosimy zgłaszać na adres info@zdroweslodycze.pl

Zostaw wiadomość

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.


zamknij Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).