Szukaj na blogu

Superfoods - co to jest? Najważniejsze informacje

Superfoods - co to jest? Najważniejsze informacje

- Kategorie Artykuły

Co to jest superfoods?
Jakie produkty zaliczamy do tej kategorii?
Czy warto włączyć je do naszej codziennej diety czy to tylko chwyt marketingowy producentów żywności?
Na co zwrócić uwagę wybierając produkty superfoods?
 
Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule poniżej, zapraszamy do lektury.

     *****************************

Co to jest superfoods?

Superfoods to kategoria żywności, która z definicji jest bardzo wartościowa i bogata w składniki odżywcze - generalnie taka żywność, która jest uznawana za wyjątkowo korzystną dla zdrowia i poprawnego funkcjonowania naszego organizmu.
Super żywność - bo tak należałoby tłumaczyć ten zwrot - jest z zasady nieprzetworzona i dobrej jakości. Zawiera naturalnie dużą ilość witamin, minerałów, błonnika, antyoksydantów czy wartościowych kwasów tłuszczowych a nie jest nimi sztucznie wzbogacona.

Jakie produkty zaliczamy do superfoods?

Nie ma jednej listy produktów superfoods; jest wiele produktów spożywczych, których działanie wspiera prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu (tzw. zdrowa żywność w ogóle). Jest jednak kilka topowych produktów, co do których cennych właściwości chyba nikt nie ma wątpliwości.
Jarmuż, kurkuma, jagody goji i acai, awokado, chia, algi, pyłek pszczeli, orzechy pekan, granat, ale też czosnek, kiszonki czy siemię lniane.  (większość tych produktów znajdziesz m.in. tu: SUPERFOODS)

Czy warto włączyć superfoods do swojej diety?

Superfoods to wartościowe produkty i oczywiście warto włączyć je do swojej diety. Pamiętajmy jednak o dwóch sprawach.
Po pierwsze, jeśli nie odżywiamy się różnorodnie i zdrowo, spożywanie jednego superfoods nie sprawi, że nasz organizm będzie odporny na choroby i prawidłowo odżywiony.
Po drugie, nie zawsze brak w naszym menu topowych produktów superfoods oznacza, że źle jemy. Jeśli nasza dieta jest urozmaicona; uboga w cukier, niezdrowe tłuszcze nasycone i żywność przetworzoną a jednocześnie bogata w warzywa i nieprzetworzone produkty - wtedy nasz organizm jak najbardziej otrzymuje sporo wartościowych składników.

Gdzie kupić produkty superfoods?

Produkty z kategorii super żywności najczęściej dostępne są w sklepach ze zdrową żywnością, chociaż pojawiają się coraz częściej również w innych sklepach.
Oczywiście znajdziecie je również u nas -> https://www.zdroweslodycze.pl/superfoods

Czy superżywność ma "wady"?

Żywność superfoods ma bardzo wiele zalet, jednak jest kilka aspektów na które powinniśmy zwrócić uwagę kupując produkty z tej kategorii:
1. Jakość - jak we wszystkich grupach produktów, pojawiają się produkty wysokiej jakości, ale i takie, których jakość pozostawia sporo do życzenia (po prostu dzięki takiemu oznaczeniu, producenci chcą sprzedać więcej i drożej). Zawsze najlepiej wybierać produkty sprawdzonych marek.
2. Cena - często produkty superfoods są droższe niż inne, jednak pamiętajmy, że jest sporo tańszych produktów, które zawierają wiele właściwości odżywczych - często podobnych. Zamiast chia możemy użyć siemienia lnianego; zamiast komosy ryżowej - kaszę jaglaną; zamiast orzechów pekan czy makadamia - orzechów włoskich.
3. Przeciwwskazania - zawsze warto dowiedzieć się jakie przeciwwskazania czy ograniczenia ilości spożycia ma dany produkt. Przed wprowadzeniem danego produktu do diety należy wziąć pod uwagę nasze alergie, nietolerancje a w razie wątpliwości skonsultować się z dietetykiem lub lekarzem.
Niektóre produkty mają również przyswajalność zależną od jakiegoś innego czynnika (np. kurkuma powinna być spożywana w połączeniu z pieprzem dla poprawy wchłanialności) - warto znać takie informacje aby jak korzyść dla naszego organizmu była jak najlepsza.
4. Wiara w cudowne właściwości - nie należy wierzyć, że samo włączenie do diety danego produktu superfoods spowoduje, że znikną nasze choroby lub się przed nimi uchronimy. Na nasze zdrowie ma wpływ wiele czynników i spożywanie jednego produktu nie da nam gwarancji np. wyleczenia się z poważnej choroby.
5. Wpływ na środowisko - jeśli jakiś produkt zostanie uznany za superfoods, czasem jego popularność rośnie lawinowo. Wzrost popytu wiąże się często z negatywnym wpływem na środowisko lub lokalną społeczność w rejonach uprawy danego produktu. Dbajmy o różnorodność i w miarę możliwości wybierajmy produkty lokalne lub pochodzące ze zrównoważonego handlu.


Powiązane posty

Udostępnij

Dodaj komentarz