Mój koszyk
0,00 zł

0produktow produkty 0 - 0,00 zł

Mój koszyk
0,00 zł

0produktow produkty 0 - 0,00 zł

Słodycze i przekąski wegańskie – czym różnią się od tradycyjnych?

Słodycze i przekąski wegańskie – czym różnią się od tradycyjnych?
  • Co to są słodycze i przekąski wegańskie?
  • Jakich składników nie mogą zawierać słodycze i przekąski dla wegan?
  • Czy słodycze i przekąski wegańskie są zdrowsze od tradycyjnych?
  • Czy produkty wegańskie mogą jeść tylko osoby na diecie wegańskiej?

  *    *   *

Co to są słodycze i przekąski wegańskie?

Od jakiegoś czasu mamy w sklepie nową kategorię PRODUKTY WEGAŃSKIE i chcemy wyjaśnić czym te produkty różnią się od pozostałych. Najprościej rzecz ujmując, słodycze i przekąski wegańskie to takie smakołyki, które mogą spożywać osoby na diecie wegańskiej. Nie dla każdego jednak jest jasne co to dokładnie oznacza.
Na pewno warto pamiętać, że weganizm to nie to samo co wegetarianizm – są różnice w tym co wegetarianie i weganie jedzą, a raczej w tym, czego nie jedzą.

Dieta wegetariańska wyklucza z diety produkty mięsne (mięso, wędliny, ryby, owoce morza) lub takie, które zostały pozyskane podczas uboju zwierząt (smalec, żelatyna).
Dieta wegańska zakłada wykluczenie z diety tych samych produktów PLUS wszystkich innych, które zostały pozyskane od zwierząt, takich jak nabiał, jajka, miód. Generalnie ważne dla wegan jest unikanie używania wszelkich produktów (również niespożywczych), które pochodzą od zwierząt.

Jakich składników nie mogą zawierać słodycze i przekąski dla wegan?

Jak już było wspomniane powyżej, weganie szukają produktów, które w składzie nie zawierają produktów pochodzenia zwierzęcego. Produkty wegańskie nie zawierają zatem:

* mięsa
* mleka, śmietany

* sera
* jajek
* miodu
* żelatyny
* masła, smalcu

SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ
NA PRODUKTY WEGAŃSKIE

Na szczęście są dostępne roślinne zamienniki dla wielu z tych składników. Na rynku jest wiele produktów dedykowanych dla wegan – zawierają po prostu składniki roślinne, które świetnie sprawdzają się w roli alternatywy dla tych zwierzęcych..
Napoje roślinne zamiast mleka, agar lub pektyna zamiast żelatyny, tłuszcze roślinne zamiast smalcu czy masła.
Coraz większy wybór wegańskich produktów sprawia, że dieta wegańska nie oznacza rezygnacji ze smakołyków jakie lubimy.
Można kupić czekolady bez laktozy / mleka, batoniki bez miodu, żelki bez żelatyny, galaretki bez żelatyny, ciastka bez masła, itp. 
Oprócz gotowych słodkości i przekąsek można również zakupić składniki do własnoręczne przygotowanych deserów, dań, wypieków wegańskich - mąki, napoje roślinne, agar, pektynę, itp. 

Czy słodycze i przekąski wegańskie są zdrowsze od tradycyjnych?

Weganie unikają produktów pochodzenia zwierzęcego z różnych powodów - np. ze względu na wskazania zdrowotne, powody światopoglądowe, religijne, etyczne, duchowe. Jeśli skupimy się na samych aspektach zdrowotnych – na pewno są osoby dla których odpowiednio zbilansowana dieta wegańska stanowi ważny czynnik dla powrotu do zdrowia lub lepszego samopoczucia (nietolerancje, alergie). Pamiętajmy jednak, że sam fakt, że dany produkt jest wegański nie oznacza, że ma dobry skład i jest zdrowszy od takiego, który ma w składzie np. miód.

MLEKO ROŚLINNE -
CZY TO ZDROWA ALTERNATYWA
DLA MLEKA KROWIEGO


Tak jak w przypadku wszystkich kategorii produktów, również w przypadku produktów dla wegan często producenci stosują niezdrowe lub kontrowersyjne składniki / zamienniki. Pamiętajmy również, że słodycze i przekąski wegańskie również mogą zawierać niezdrowe substancje słodzące, takie jak cukier czy syrop glukozowo - fruktozowy albo sztuczne dodatki czy utwardzone oleje / tłuszcze. U nas w sklepie dokładamy starań aby oferowane produkty miały czystą etykietę i nie zawierały takich kontrowersyjnych składników, ale generalnie warto pamiętać, że określenie "wegański" nie jest równoznaczne ze "zdrowy".
Niezmiennie zachęcamy aby czytać etykiety i wybierać takie produkty, które mają możliwie wartościowy skład. 

Czy produkty wegańskie mogą jeść tylko osoby na diecie wegańskiej?

Oczywiście, że nie – produkty, które są odpowiednie dla wegan mogą spożywać wszyscy. Każdy, kto szuka nowych smaków, chce ograniczyć spożycie produktów pochodzących od zwierząt czy po prostu zwiększyć różnorodność swojej diety może sięgnąć po produkty oznaczone jako VEGAN, wegańskie. Często zastąpienie składników pochodzenia zwierzęcego tymi pochodzenia roślinnego pozwala poznać nowe połączenia smakowe, otworzyć się na większą różnorodność składników i zmniejszyć spożycie produktów odzwierzęcych. 

Powiązane posty

Udostępnij

Dodaj komentarz

zamknij Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).