Szukaj na blogu

Najlepiej spożyć przed.. / należy spożyć do..  - jaka jest różnica?

Najlepiej spożyć przed.. / należy spożyć do.. - jaka jest różnica?

- Kategorie Artykuły
  • Najlepiej spożyć przed / należy spożyć do..  - jaka jest różnica?
  • Co to jest data minimalnej trwałości?
  • Co to jest termin przydatności do spożycia?
  • Dlaczego ważne jest rozróżnienie tych dwóch terminów?
  • Czy sklep może oferować do sprzedaży produkty przeterminowane?
  • Jak my zapobiegamy marnowaniu się żywności?


Data przydatności do spożycia i data minimalnej trwałości to bardzo ważna informacja - szczególnie jeśli chodzi o produkty spożywcze. Według przepisów na etykiecie każdego produktu spożywczego musi się znajdować data przydatności do spożycia. Na etykiecie szukamy więc daty poprzedzonej sformułowaniem „najlepiej spożyć przed” lub „należy spożyć do”. Czy oba sformułowania oznaczają to samo? Warto znać różnicę między oznaczeniem „należy spożyć do..” a „najlepiej spożyć przed..” - nie tylko dla swojego bezpieczeństwa, ale również po to aby ograniczyć marnowanie żywności.

OUTLET - PROUKTY Z KRÓTKIM TERMINEM

Co oznacza sformułowanie "Należy spożyć do.."? Co to jest termin przydatności do spożycia?

„Należy spożyć do” to informacja o terminie przydatności do spożycia, czyli dacie do której NALEŻY spożyć dany produkt aby nie stanowił zagrożenia dla naszego zdrowia. To sformułowanie najczęściej pojawia się na produktach, które są krócej trwałe i mają ograniczony termin przydatności do spożycia. „Należy spożyć do” to ważna informacja, którą znajdziemy np. na produktach typu mięso, nabiał – po wskazanej przez producenta dacie produkt może być szkodliwy dla naszego zdrowia i dlatego powinniśmy unikać spożywania takiej przeterminowanej żywności.

Co oznacza sformułowanie "Najlepiej spożyć przed"? Co to jest data minimalnej trwałości?

„Najlepiej spożyć przed” to z kolei informacja o dacie minimalnej trwałości i znajduje się na produktach tzw. suchych. Są produkty na których producent pisze, że zaleca spożycie przed konkretną datą - jej przekroczenie nie oznacza, że po tej dacie produkty te będą szkodliwe dla zdrowia, a jedynie mogą (chociaż nie muszą) stracić swoje niektóre właściwości.
Czyli prawidłowo przechowywana herbata, której termin minimalnej trwałości niedawno minął może nadal nadawać się do spożycia tylko mieć mniej wyrazisty aromat. Suche wafelki po dacie minimalnej przydatności do spożycia mogą być mniej chrupiące, jednak jeśli opakowanie jest nieuszkodzone i nie widać oznak zepsucia to bardzo prawdopodobne, że są nadal bezpieczne do spożycia. W przypadku takich produktów nadal należy zachować ostrożność i sprawdzić czy produkt nie ma oznak zepsucia lub rozszczelnienia opakowania.

PRODUKTY BEZ CUKRU I BEZ DODATKU CUKRU
- CZYM SIĘ RÓŻNIĄ?

Czy sklep może sprzedawać produkty przeterminowane?

Według prawa produkty spożywcze, których termin przydatności minął, nie mogą znajdować się w obrocie. Ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia (ustawa z dn 25.08.2006, art. 52) mówi, że „Środki spożywcze oznaczane datą minimalnej trwałości lub terminem przydatności do spożycia mogą znajdować się w obrocie do tej daty lub terminu”.
Z tej ustawy wynika, że naruszenie tego przepisu i oferowanie do sprzedaży produktów tzw. „przeterminowanych” jest wykroczeniem, za które grozi kara grzywny.
Często jednak sklep może oferować produkty z tzw. krótkim terminem ważności – sami tak robimy i aby zapobiec marnowaniu żywności oferujemy produkty w niższej cenie oznaczone w ten sposób → *KRÓTKI TERMIN*

Dlaczego warto znać różnicę między datą minimalnej trwałości a terminem przydatności do spożycia?

Różnice w tych oznaczeniach warto znać z dwóch powodów.
Po pierwsze - dla własnego bezpieczeństwa aby móc ocenić czy dany produkt po dacie wskazanej na opakowaniu stanowi dla naszego zdrowia zagrożenie. Jeśli produkt będzie miał oznaczenie „należy spożyć do” i ta data minęła - wstrzymajmy się z jego spożyciem i po prostu go zutylizujmy. Jeśli produkt będzie miał oznaczenie „najlepiej spożyć przed” i jest już po tej dacie - zachowajmy ostrożność, ale jest duża szansa, że po wskazanej dacie będzie jeszcze przez pewien czas zdatny do spożycia.
Po drugie - w celu ograniczenia marnowania żywności – na całym świecie wiele ton żywności jest marnowanych i wyrzucanych. Część tej żywności ulega zepsuciu i rzeczywiście powinno się ją wyrzucić. W takich przypadkach najlepiej kupować mniejsze ilości aby zapobiegać psuciu się żywności.
Duża grupa marnowanej i wyrzucanej żywności to jednak żywność, która oznaczona jest datą minimalnej trwałości i w wielu przypadkach nadal mogłaby być spożywana po jej upływie. Wyrzucanie produktów suchych typu makarony czy kasze, cukier, herbata zaraz po dacie „najlepiej spożyć przed” często nie jest konieczne. To problem na który rozwiązanie chcą znaleźć nie tylko osoby dla których ważna jest ekologia ale również osoby decyzyjne na poziomie unijnego prawa.

OUTLET – jak my staramy się ograniczać marnowanie żywności?

Dla nas również ważne jest aby ograniczać marnowanie się żywności. Dlatego na naszej stronie często pojawiają się produkty oznaczone * KRÓTKI TERMIN * przy których umieszczamy informację o dacie minimalnej trwałości do spożycia. To produkty, których termin „najlepiej spożyć przed” nie minął, ale zbliża się do końca (czasem to kilka dni a czasem ok miesiąca). Dotyczy to produktów tzw. suchych, szczelnie zamkniętych, które można spokojnie spożyć i zapobiec ich zmarnowaniu. Produkty z takim oznaczeniem znajdują się na naszej stronie.

Powiązane posty

Udostępnij

Dodaj komentarz