Szukaj na blogu

Kalendarz adwentowy - zrób to sam - pomysły i inspiracje.

Kalendarz adwentowy - zrób to sam - pomysły i inspiracje.

- Kategorie Artykuły

Już niedługo, już za chwilę rozpocznie się długo oczekiwane odliczanie - kalendarz adwentowy towarzyszy nam lub naszym dzieciom przez 24 dni ostatniego miesiąca roku i odmierza czas od 1 grudnia do Wigilii i wizyty Mikołaja. Nasze dzieci już nie mogą się doczekać.

W naszym sklepie znajdziecie kilka gotowych kalendarzy adwentowych do wyboru (np. tu: KALENDARZE ADWENTOWE), sami wybieramy takie dla naszych dzieci, ale dzisiaj chcemy Wam opowiedzieć o innej opcji - własnoręcznie zrobionym kalendarzu adwentowym. W tym roku oprócz kalendarzy ze sklepu zrobimy też dwa sami (dla każdego dziecka po jednym).

Wiemy, że część z Was również w listopadzie samodzielnie przygotowuje kalendarze adwentowe, ponieważ nieraz dostajemy zapytania jakie zdrowe słodkości i przekąski z naszego sklepu najlepiej się nadają do takiego zadania. Dla osób, które mają ochotę spróbować a nigdy tego nie robiły, podpowiadamy jak zrobić kalendarz adwentowy DIY (samodzielnie). Przedstawiamy kilka pomysłów i sposobów - może również osoby, które robią takie kalendarze znajdą dla siebie jakieś nowe inspiracje.

Pamiętajcie aby tematykę i zawartość dostosować do wieku, preferencji, zainteresowań i ewentualnych alergii / nietolerancji pokarmowych osoby, która będzie z niego korzystała.

Przekąski do kaledarza adwentowego

Jak / z czego / w czym można zrobić kalendarz adwentowy?

Opcji jest wiele - wszystko zależy od tego dla kogo taki kalendarz będzie zrobiony i co sprawi tej osobie najwięcej radości. Oczywiście ważny jest również budżet jakim dysponujemy do realizacji takiego zadania. Oto kilka propozycji, ale pamiętajcie, że opcji jest naprawdę wiele - czasem macie pod ręką coś, co można wykorzystać a czasem warto wybrać się do sklepu.

1. Woreczek jutowy / bawełniany / z organzy - 24 takie ponumerowane woreczki świetnie się sprawdzą do przechowywania niespodzianek.
2. Torebeczka papierowa / papier prezentowy - jak najbardziej sprawdzą się jako ekologiczna wersja i będą wymagały niższego nakładu finansowego. Z papieru można porobić paczuszki.
3. Pudełeczka - kolorowe lub naturalne; kupione lub handmade - wszystko zależy od naszej pomysłowości i budżetu. Gotowe pudełeczka najlepiej zakupić a w domu możemy wykorzystać to co mamy pod ręką (ozdobić np. pojemniczki po jogurcie, rolki po papierze czy opakowania po lekach / produktach).
4. Kartki, koperty - jeśli nasz kalendarz adwentowy ma się składać z zadań, zagadek lub aforyzmów na każdy dzień wystarczą nam 24 karteczki papieru i sznureczek / taśma lub koperty.
5. Słoiczki - dlaczego nie :) Jeśli mamy zapas słoiczków i nie mamy na nie innego pomysłu to śmiało można je wykorzystać (upewniając się, że nie rozbiją się przypadkowo i nie zranią kogoś).

To oczywiście nie wszystkie opcje - w zależności od tego co będzie w środku i jaki mamy pomysł, kalendarz adwentowy można zrobić z wielu różnych rzeczy - buteleczek, skarpetek, woreczków foliowych (chociaż zachęcamy do wersji less plastic).
Cokolwiek wybierzemy, warto zadbać o to, aby całość prezentowała się efektownie: wypełnione woreczki, torebeczki można powiesić na ozdobnych sznureczkach lub rozwiesić na jednym długim sznurku - (przy pomocy taśmy, spinaczy, itp). Można również umieścić je w estetycznym pudełeczku lub koszyku.

Bob snail - wywiad z
przedstawicielem producenta
znanych i lubianych przekąsek

Co można włożyć do własnoręcznie robionego kalendarza adwentowego?

* kalendarz ze słodkościami / czekoladkami - to chyba najbardziej popularna wersja. Jeśli zdecydujecie się na przygotowanie na każdy dzień jakiejś słodkości lub przekąski z dobrym składem to oczywiście polecamy produkty z naszej oferty - krówki, batoniki, żelek, przekąski owocowe, herbatniczki, mini czekoladka, małe paczuszki bakalii w czekoladzie, lizaczki, gumy biodegradowalne bez cukru, kostka z niespodzianką, krążek bakaliowy, mini cukiereczki itp. Świetnym pomysłem jest również własnoręczne wykonanie - np. pierniczków, ciasteczek do kalendarza. Taki kalendarz można również dostosować do ewentualnej diety eliminacyjnej naszej lub naszego dziecka - włożyć produkty bez cukru, bez glutenu, bez laktozy, itp (mamy również takie w swoim sklepie).

* kalendarz adwentowy z herbatą - dla fana herbaty świetnym pomysłem będzie kalendarz adwentowy z pyszną i aromatyczną herbatką na każdy dzień. Mamy w ofercie takie gotowe kalendarze z organicznymi herbatami, ale zawsze można zakupić herbaty samemu i je skomponować w całość. Najlepiej jeśli herbaty będą dodatkowo pojedynczo pakowane (u nas w opisach produktu staramy się umieszczać taką informację).

* kalendarz adwentowy z zadaniami - to wersja gdy chcemy ograniczyć słodkości. Według nas to świetne pole do zorganizowania fajnej zabawy - zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby połączyć jeden z pierwszych punktów z tym - zadanie plus herbatka lub jakaś mała słodkość. Jakie zadania mogą być w kalendarzu? Jakie tylko przyjdą nam do głowy!

Zdrowe przekąski do pudełka śniadaniowego lunchboxa - top 10

Dla dzieci mogą oznaczać super pomysł na zabawę lub przygotowania do świąt - np. "zrób ozdobę na choinkę", "upiecz pierniczki", "przygotuj świąteczną dekorację na okno", "napisz list do świętego Mikołaja", "ubierz choinkę", "przygotuj z rodzicami świąteczną playlistę", "obejrzyj świąteczną bajkę / film", "zrób i wyślij kartkę świąteczną do babci", "zrób masę solną i wykonaj upominki świąteczne dla bliskich" lub / i zadania czy pomysły nie powiązane ze świętami - np. "zbuduj z klocków pojazd kosmiczny", "naucz się nowej piosenki", "pobaw się w artystę i narysuj farbami obraz", "zrób i ozdób zakładkę do książki", "naucz się robić zwierzątko origami"..

W wersji dla dorosłych można umieścić na każdy dzień pomysł na chwilę dla siebie - "poświęć min. 30 minut na relaksującą kąpiel", "pójdź na spacer", "godzina na dobrą książkę", "obejrzyj ulubiony film", "odwiedź lub zadzwoń do kogoś bliskiego", "pójdź na basen", itp. Można pokusić się również o zadania tematyczne - dla fana kinematografii wybrać 24 tytuły filmów, które musi obejrzeć a dla fana sztuki 24 miejsca poświęcone sztuce, które można odwiedzić (również online). 
Radzimy dopasować zadania do dni tygodnia - nie zawsze wyjście na basen czy dłuższa aktywność zmieści się w grafiku w środku tygodnia - może uda się zadania rozdzielić tak, aby nie było ryzyka, że na coś nie starczy czasu.

* kalendarz adwentowy z art. piśmienniczymi lub kreatywnymi - świetny pomysł na fajną aktywność na każdy dzień - również można połączyć z czymś do jedzenia / picia. Wielokolorowa kredka, śmieszny długopis, ciekawe naklejki, papier do origami, stempelek, ciastolina, fajna gumka do ścierania, długopis żelowy, pachnący mazak, paczka drucików kreatywnych, zdrapywanka, itp. Ogranicza nas tylko własna wyobraźnia i budżet. Warto upewnić się, że te produkty rzeczywiście spodobają się dzieciom i dopasują się do ich zainteresowań.

* kalendarz adwentowy z aforyzmami / ciekawostkami - codziennie jakaś ciekawa informacja, pozytywna myśl, motywujący cytat lub po prostu coś miłego na temat danej osoby.. a może jakieś 24 logiczne zadania, zagadki, krzyżówki, sudoku? Wszystko warto dopasować do zainteresowań i oczekiwań osoby dla której kalendarz wykonujemy. Taka opcja pozwala również np. połączyć przyjemne z pożytecznym - można nauczyć się czegoś nowego (nowe słówka z języka obcego lub ciekawostki), poćwiczyć kreatywne myślenie albo po prostu poprawić sobie humor.

* kalendarz adwentowy z zabawkami, figurkami / książką - opcja, która wymaga większego budżetu chociaż na pewno sprawi dużo radości dzieciom. Ponieważ kalendarz kończy się Wigilią i wizytą Świętego Mikołaja (prezentami :)), polecamy aby te rzeczy w kalendarzu były niewielkie - figurka, piłeczka, bryloczek, gazetka do poczytania, małe autko, notesik, książeczka z zadaniami, bańki, ubranko dla lalki, itp., ale oczywiście ogranicza Was tylko wyobraźnia i budżet. 
W wersji droższej można pokusić się np. o włożenie na każdy dzień klocka / kilku klocków LEGO, które po otworzeniu ostatniej paczuszki pozwolą na zbudowanie ciekawej budowli (chociaż jeśli zaplanujemy budowlę z klocków, które już mamy, nie wydamy na ten pomysł dodatkowych pieniędzy). 

Kalendarz adwentowy handmade sprawi na pewno dużo radości obdarowanej osobie, ale też pozwoli kreatywnie spędzić czas przy jego tworzeniu. Można go stworzyć dla swojego dziecka / bliskiej osoby lub zrobić niespodziankę sobie - jeśli brakuje nam czasu na relaks zaplanujmy dla siebie takie miłe zadania do zrobienia. Jak najbardziej można stworzyć również kalendarz dla całej rodziny - a w środku rzeczy / zadania, które sprawią Wam wszystkim radość i zapewnią pomysły na wspólne spędzenie czasu.

Pomysły i zawartość woreczków można oczywiście mieszać lub łączyć - w takim przypadku to Wy decydujecie co znajdzie się w środku. 

A jakie Wy macie doświadczenia i pomysły na własnoręcznie stworzony kalendarz adwentowy? Robicie co roku? Macie jakieś sprawdzone patenty? Podzielcie się jeśli czegoś nie uwzględniliśmy, chętnie skorzystamy z Waszych pomysłów :)

Powiązane posty

Udostępnij

Dodaj komentarz