Z roku na rok coraz więcej osób podejmuje decyzję o przejściu na weganizm. W sklepach, jak i w Internecie dostępnych jest też coraz więcej różnorodnych produktów wegańskich, dzięki czemu znacznie łatwiej jest skomponować taką dietę. Weganizm to nie tylko sposób odżywiania, a także styl życia, który sprzyja naszej planecie, jednak przejście na weganizm z tradycyjnego sposobu odżywiania może być trudne. Taka dieta musi być szczególnie prawidłowo zbilansowana, aby nie przyniosła negatywnych efektów dla zdrowia. Sprawdź, jak przejść na weganizm i o czym warto pamiętać.
Na czym polega weganizm i jakie daje korzyści dla organizmu?
Głównym założeniem diety wegańskiej jest odstawienie wszystkich produktów spożywczych, które związane są z eksploatowaniem zwierząt. To zarówno rezygnacja z mięsa, jak i wytworów pochodzących od zwierząt, takich jak mleko, sery czy jaja. Weganie nie stosują w swojej diecie również żelatyny, która jest pozyskiwana ze zwierząt ani miodu jako produktu, który jest zwierzętom (pszczołom) zabierany. Jednocześnie wszystkie niezbędne składniki odżywcze czerpią z roślinnych zamienników i innych artykułów spożywczych. To m.in. rośliny strączkowe, tempeh, tofu, jogurty sojowe, owoce, warzywa, ziarna, kasze czy pestki.
Sprawdź naszą ofertę
na produkty wegańskie
Wiele osób wybiera ten rodzaj diety ze względu na przekonania, jednak wśród zalet weganizmu wymienia się też dużo pozytywnych aspektów zdrowotnych, takich jak znaczne zmniejszenie zachorowań na choroby układu krążenia. Jeśli prowadzona prawidłowo, jest to również dieta sprzyjająca odchudzaniu i dobremu samopoczuciu. Do organizmu nie jest dostarczana też tak duża ilość tłuszczu, a poziom cukru we krwi po przejściu na weganizm znacznie spada.
Przejście na weganizm – jak to zrobić?
Radykalna zmiana diety z dnia na dzień nie jest dobrym pomysłem. Duży szok zarówno w smakach, jak i przyzwyczajeniach oraz brak wprowadzenia roślinnych źródeł białka wiąże się z ryzykiem, że szybko wrócimy do dawnych nawyków i już po kilku dniach będziemy chcieli znowu zjeść mięso.
Dlatego zmianę należy wprowadzać stopniowo. Zalecamy również zrobić rekonesans, jakie zamienniki możemy wprowadzić do menu i poszukać wartościowych przepisów na dania bezmięsne / wegańskie. W pierwszej kolejności warto wyeliminować czerwone mięso oraz wędliny i zastąpić je w niektórych daniach roślinnymi odpowiednikami. Może to być np. pasztet sojowy, grzyby, strączki lub cebula w jajecznicy zamiast boczku. Po kilku dniach można również odstawiać ryby i nabiał.
Przepis na wegański sernik / jagielnik
Dobrze jest też jasno ustalić cel, w jakim przechodzimy na weganizm oraz dogłębnie zapoznać się z ideą tej diety. Bez względu na to czy efektem ma być pozytywny wpływ na zdrowie czy chcemy ograniczyć cierpienie zwierząt, warto dowiedzieć się, w jakich warunkach hodowane są zwierzęta w przemyśle spożywczym czy też ile chemicznych dodatków znajduje się w mięsie dostępnym w marketach. Do tej zmiany dobrze być przygotowanym.
Jak przejść na dietę wegańską? Bogactwo smaków i kontrola zdrowia
Po przejściu na dietę wegańską dobrym pomysłem będzie próbowanie nowych smaków i produktów wegańskich oraz opracowywanie z nich gotowych jadłospisów. Różnorodność i brak monotonii w diecie jest ważny, aby organizm nie nabawił się niedoborów. Wbrew pozorom artykułów wegańskich jest wiele, warto tylko sprawdzać ich skład i ograniczyć stosowanie tylko przetworzonych zamienników. Wegańskie zamienniki mięsa czy nabiału są już naprawdę smaczne i większość można dość płynnie wprowadzić do naszego menu. Na pewno trzeba będzie również zamienić część dotychczas kupowanych przekąsek i słodyczy, jednak pyszne i zdrowe przekąski, słodycze, a także półprodukty do przyrządzania dań wegańskich znajdziesz w atrakcyjnych cenach m.in. u nas - w sklepie internetowym Zdroweslodycze.pl.
Jednocześnie trzeba pamiętać, aby regularnie sprawdzać stan swojego zdrowia, a także wzbogacać codzienną dietę odpowiednimi suplementami, zwłaszcza z witaminą B12, C, D oraz żelazem. Nie przejmuj się też, gdy po przejściu na weganizm zdarzy Ci się zjeść potrawę zawierającą w składzie mięso czy produkt nabiałowy. Pamiętaj, że już znaczne zredukowanie spożywanego mięsa jest ogromnym krokiem na drodze ku polepszeniu swojego zdrowia, jak i wkroczeniu do kręgu wegan.