Szukaj na blogu

Czy bakalie (suszone owoce) to zdrowa przekąska?

Czy bakalie (suszone owoce) to zdrowa przekąska?

- Kategorie Artykuły
  • Co to są bakalie?
  • Czy bakalie to zdrowa przekąska?
  • Jakie szkodliwe składniki mogą się znajdować w suszonych owocach?
  • Czy konserwanty w suszonych owocach są szkodliwe?
  • Czy jasno - pomarańczowe suszone morele są naturalne?
  • Czy można jeść siarkowae bakalie?
  • Czy warto kupować bakalie na wagę?
  • Co zrobić aby zneutralizować konserwanty w bakaliach?
  • Czy suszone owoce i orzechy są niskokaloryczne?
  • Jeść czy nie jeść - czy bakalie są wartościowe w diecie?


************

Co to są bakalie? Czy suszone owoce to zdrowa przekąska?

Bakalie to suszone owoce południowe oraz orzechy i migdały. Brzmi bardzo zdrowo i wydaje się, że to świetna alternatywa dla niezdrowych przekąsek. Dzisiaj zajmiemy się głównie suszonymi owocami.
Gdy dbamy o zdrowe odżywianie albo jesteśmy na diecie, zamieniamy przekąski na bakalie, aby spożywać je bez wyrzutów sumienia.
Chętnie dajemy dzieciom np. rodzynki, suszoną żurawinę czy "chipsy bananowe", które wydają się zdrową przekąską dla dzieci.
Niestety nie wszystkie bakalie są bezpieczną pozycją w naszym jadłospisie. Dlaczego nie wszystkie suszone owoce są tak samo wartościowe?

SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ NA
ORZECHY I MIGDAŁY
BEZ KONSERWANTÓW

Jakie szkodliwe składniki mogą znajdować się w suszonych owocach?

Świeże owoce są kolorowe, soczyste i pachnące; pełne witamin i składników odżywczych. Również suszone owoce to wspaniałe źródło błonnika, witamin i składników mineralnych.
Niestety, te cenne właściwości są często połączone z mniej cennymi, a wręcz szkodliwymi konserwantami, którymi traktowane są suszone owoce.

Najczęściej stosowanymi konserwantami są E202 - sorbinian potasu, E220 dwutlenek siarki, a także E201 sorbinian sodu, E211 benzoesan sodu i E210 kwas benzoesowy.
Jedne są mniej lub bardziej szkodliwe, ale nie da się ukryć, że wszystkie to po prostu chemia, którą zjadamy razem z naszą "zdrową przekąską".

Czy konserwanty w bakaliach mają wpływ na nasze zdrowie?

Tak. Bezapelacyjnie najbardziej szkodliwy jest dwutlenek siarki, który odpowiada m.in. za kolor (siarkowane bakalie są jaśniejsze od tych niesiarkowanych - najlepiej widać to na przykładzie moreli, gdzie najbardziej naturalne są te ciemniejsze). Nadmierne spożywanie produktów konserwowanych E220 jest niekorzystne dla zdrowia - szczególnie dla astmatyków i alergików, ale również niszczy witaminy, które dostarczamy do organizmu z pożywieniem.
Siarkowanych bakalii powinniśmy absolutnie unikać (szukajmy takiej informacji na opakowaniu).

BAKALIE BEZ KONSERWATÓW

Najbezpieczniejszy z wyżej wymienionych jest chyba sorbinian potasu, chociaż i na jego temat są doniesienia o szkodliwości przy długotrwałym stosowaniu (reakcje alergiczne, a nawet uszkodzenie DNA).

Nie polecamy również kupowania bakalii na wagę - idea less waste jest nam bliska i wizja kupowania produktów na wagę, bez opakowań jest kusząca, jednak w przypadku bakalii sprzedawanych luzem nigdy nie wiadomo ile czasu takie bakalie leżą w sklepie i czy były właściwie przechowywane. Jeśli nie, mogą być zwietrzałe albo zakurzone i rozwijać się w nich np. pleśnie. Dodatkowo, nie mamy możliwości sprawdzić w jaki sposób były konserwowane, a na pewno były skoro muszą "wytrzymać" bez opakowania dłuższy czas.

Czy są bakalie bez konserwantów?

Tak, bakalie bez konserwantów to np. bakalie ekologiczne. Mają one co prawda krótszy termin przydatności do spożycia oraz czasem wyższą cenę, jednak mamy pewność, że nikt nie poddawał ich działaniu szkodliwych gazów i substancji.
Dodatkowo, pochodzą one ze sprawdzonych źródeł. Naturalne bakalie BIO są świetną i bezpieczną zdrową przekąską dla dzieci, do szkoły ale tak naprawdę dla każdego, kto szuka jak najmniej przetworzonej żywności.

SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ NA
SUSZONE OWOCE BEZ KONSERWANTÓW


Co jeśli kupimy bakalie z konserwantem?

Jeśli zdarzy się nam kupić bakalie potraktowane konserwantem, nie jedzmy ich bezpośrednio z opakowania i nie podawajmy ich dzieciom. Najlepiej zalać takie suszone owoce wrzątkiem i przepłukać. Dopiero wtedy można je spożywać.

Sztuczne barwniki w suszonych owocach

Tak, tak - choć w sumie trudno to sobie wyobrazić, sztuczne barwniki to również praktyka niektórych producentów suszonych owoców.
Trochę jest w tym naszej winy, ponieważ wielu konsumentów kupuje produkty, które ładniej wyglądają - jasnopomarańczowe morele, intensywnie czerwona suszona żurawina, owoce kandyzowane (akurat te ostatnie "owoce" mają najmniej wspólnego z owocami a najwięcej z cukrem i właśnie z barwnikami, więc osobiście ich nie polecamy)..
Niestety najzdrowsze i najbezpieczniejsze są bakalie naturalne i nie kolorowane na siłę.

ORZECHY I MIGDAŁY -
CZY WARTO JE SPOŻYWAĆ?

Czy suszone owoców są bez cukru?

Niestety dosładzanie suszonych owoców to dość częsta praktyka w przypadku suszonych owoców. Na opakowaniu / w opisie bakalii powinno być jasno napisane czy dany produkt jest dosładzany i czym. Słodzona żurawina, dosładzane chipsy bananowe - często lubimy je ponieważ mamy naturalną skłonność do słodkiego smaku, jednak pamiętajmy, że to podnosi i tak sporą kaloryczność suszonych owoców.
Jeśli jednak już musimy kupować te dosładzane, szukajmy takich, które zamiast dodatku białego cukru mają np. cukier trzcinowy lub są słodzone sokiem jabłkowym.

Pamiętajmy, że bakalie same w sobie również nie są pozbawione cukrów - suszone owoce zawierają całkiem sporo naturalnie występujących cukrów i przez to na pewno należy je spożywać z umiarem.

OWOCE I WARZYWA LIOFILIZOWANE

Czy suszone owoce powinny znaleźć się w naszej diecie?

Czy lepiej jeść suszone owoce czy ich unikać? Oczywiście jeść - jeśli zadamy sobie trud aby:
a) przeczytać etykietę
b) wybrać z kilku oferowanych produktów ten, który nie jest sztucznie barwiony lub dosładzany białym cukrem
c) kupić bakalie niesiarkowane / bez konserwantów
to zyskamy naprawdę wartościową i zdrową przekąskę, lub dodatek do wielu dań, deserów czy wypieków. Możemy z powodzeniem zastąpić nimi np. słodkie cukierki czy żelki. Pamiętajmy tylko, że suszone owoce mają sporo kalorii, więc starajmy się zjadać rozsądne porcje.

Smacznego :)

Powiązane posty

Udostępnij

Dodaj komentarz